Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Srkačky- přežité zlo

Naposledy aktualizováno 31 května, 2019

Je mi to jasné, hned titulek a hned jsem vám zvedl tep na 200 🙂 Tak mi dovolte, abych vám jako první pomoc poskytl vysvětlení. Samozřejmě, že nepatřím mezi skupinku obhajující srkačky, ale jako člověk píšící článek a snažící se o nadhled, musím někdy ač nerad, vzít v potaz oba názory. Předem bych asi měl upozornit, že tento článek nebude pro vás zkušené a protřelé rybáře, které tímto určitě nepřekvapím a kteří tyto znalosti mají, ale nejsme web jen pro úzkou skupinu lidí, ale naopak i pro rybáře začátečníky, pro mládež a děti, kteří se teprve učí a hledají rady kde jen můžou. A teď ruku na srdce, když jste i vy zapřísáhlí odpůrci srkaček začínali, vy jste jí na prutu nikdy neměli? Já se bez mučení přiznám, že já ano. A není divu, nic jsem neznal a rady co jsem dostal bylo od starých rybářů, kteří právě tohle používali.

 Hele mladej tohle se takhle naváže, sem dáš dva háčky a je to a ryba je jistá….. uvidíš, že tě táta pochválí. No a já ? Jasně, že jsem nadšeně vázal a nahazoval, vždyt jsem vůbec netušil o co jde.

Krmítko se dvěma návazci - srkačka
Zabalené krmítko se dvěma návazci – srkačka

Nejprve ji rozebereme jako technický prvek. Na svět přišla asi před čtyřiceti lety a kupodivu její tehdejší základní provedení bylo technicky snad i dokonalejší, než většina dnešních výrobků, které rybářům dnes trh nabízí. Je to prostředek velmi diskutabilní a to jak z pohledu mnohých rybářů, tak i z pohledu zákona. Řešení chytat rybu na holý háček, napadlo patrně partičku nějakých koumáků a základní princip byl dopravit krmnou dávku obilného šrotu na dno tak, aby se po dopadu tato dávka rozptýlila na nevelkou plochu na dně. Ryby, které tento šrot sají, si vlivem savého efektu nasají do tlamy háček, prázdné krmítko je ťukne a následuje rychlý výpad. Ryba se při správně seřízené brzdě sama zasekne.

Srkačce se kdysi také říkalo samopal, nebo také samosek. A ejhle tu máš čerte kropáč! Tento systém skutečně funguje tak, že zasekávat potřeba není, spíš je potřeba zajistit si řádně prut proti utopení ve vodě při prudkém záběru.

Srkačka se dvěma návazci.
Srkačka se dvěma návazci.

Je rok 2019 a ČRS lov na tuto montáž zakázal, ovšem západočeský územní svaz tento kontroverzní lov nechal povolený, což zcela určitě udělalo radost spoustě starším rybářům, kteří na tuto montáž byli zvyklí chytat. Pokud by vás zajímalo, jak se západočeský hospodář k tomu vyjádřil i tento stručný výtah jeho vyjádření vám mohu poskytnout.

Vyjádření hospodáře: U lovu na tzv. srkačku narážíme na problém přesné specifikace takového způsobu lovu a lze snadno způsobit problém rybářské stráži, která v případě neexistence přesné specifikace takového způsobu lovu, může za srkačku považovat prakticky všechny „kaprové montáže“, kdy je nástraha umístěna mimo háček.

Dalším argumentem proti takovému zákazu bylo zpochybnění množství případů, kdy po utržení hlavního vlasce, nebo šňůry, dochází k tomu, že jeden háček drží v tlamce lovené ryby a druhý uvázne např. za potopenou větev, či jinou překážku v revíru. Pokud by těchto případů bylo prokázáno již škodlivé množství, bylo by možné, i když diskutabilní, povolit lov pouze na jeden návazec.

K takovému radikálnímu řešení se náš hospodářský odbor nepřiklonil a ani k samotnému zákazu lovu na srkačku.

Kompletní vyjádřená zde : https://www.crsplzen.cz/inpage/zmeny-bpvrp-platne-od-1-1-2019/

Takže prosím všechny začínající rybáře. Pokud berete rybařinu, alespoň trochu vážně, opusťte prosím myšlenku na srkačku a používejte jiné a humánější montáže. A pokud ani tohle co jsem napsal vás uplně nepřesvědčilo, snad vás přesvědčí fotky ryb tímto způsobem ulovených.

Takže jaký je vlastně rozhodnutí selského rozumu? Proč týrat rybu proč se k rybě nechovat s úctou, kterou se bezpochybně zaslouží, když určitě existuje tisíce jiných montáží, které nám poskytnou stejnou zábavu a vzrušení z lovu.

Tímto se loučím klasickým Petrův zdar. Petr