V přírodě a u vody
1. nezůstávejte na vyvýšených místech např. na kopcích a v otevřeném terénu, dostaňte se do nižších poloh, tak abyste co nejmíň vyčnívali z terénu. Nikdy neutíkejte!
2. zaujmete polohu v podřepu, ruky a nohy u sebe, hlava skloněná v předklonu. Nelehejte si! Snažte se co nejméně vyčnívat. Stačí se schovat v prohlubních, roklinách nebo v příkopu.
3. Neschovávejte se pod osamělými stromy, při velké bouřce by vás padající stromy nebo větve mohly zabít. Vyhněte se drátům elektrického vedení a železným konstrukcím.
4. Netelefonujte, nemějte u sebe kovové věci, např. náušnice, řetízky, nedotýkejte se kovových věcí jako je kolo či motorka, ty odložte co možná nejdál od sebe .
5. U vody na rybách se vyvarujte manipulaci s pruty a stojany, stejně tak byste se neměly zdržovat u vody, ani schovávat se pod mosty. Nenechávejte pruty postavené směrem nahoru.
6.Stan ani karimatka vás od úderu bleskem nijak neuchrání .
7. Nejlepší je když se můžeme schovat do auta, to tvoří Faradayovu klec, která nás ochrání. To ale platí jen za dodržení toho , že v autě budou všechna okna uzavřená a my se nesmíme dotýkat kovových součástí v autě!
Ve městě a doma
1. Nezůstávejte v parku pod stromy a na volných prostranstvích.
2. Vyhledejte ukrýt v budovách s hromosvodem.
3. Doma uzavřete všechny okna, může vás zasáhnout i tzv. kulový blesk.
4. Nedotýkejte se kovových věcí a vody. Za bouřky se nekoupejte, ani si neumývejte ruce!
5. Netelefonujte z pevné linky, vyvarujte se práci s počítačem a všemu co je připojeno k síti.
6. Odpojte všechny důležité spotřebiče ze zásuvky a odpojte všechno ze sítě.
Jak vypočítat vzdálenost bouřky
Spočítat vzdálenost bouřky lze uplně jednoduše. Při záblesku uvidíme bíly blesk, začneme počítat sekundy, až do doby kdy se ozve zvuk hromu. Každé 3 sekundy se rovnají přibližně 1 kilometru. Jestliže například napočítáme mezi bleskem a jeho hromem třeba 21 sekund , znamená to , že bouřka je vzdálená 7 kilometrů. (21:3=7).