Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Lov Candáta

Candát je neskutečne krásná dravá ryba, která se loví živé rybičky ale také mrtvé. Candát díky svým velkým očím, dokáže dokonale vidět ve tmě. Lze ho také lovit samozřejmě přívlačí. My si představíme techniku, kterou mě učily staří rybáři. Bohužel se tomuto lovu už moc lidí nevěnuje. Candát  velmi opatrná ryba, která při jakémkoli podezření okamžitě pustí nástrahu a plave pryč. Budeme lovit na živou a mrtvou rybičku. Mě se jako nástražní rybka osvědčil osvědčil hrouzek, perlín, plotice a jiné. V první řadě si musíme nejdříve opatřit nástražní rybky. Doporučuju tomuto věnovat dostatek času a připravit si rybky už dopředu. Kupříkladu , když budete večer lovit na přehradě, můžete si rybky nalovit dopředu na nějaké potoce do čeřenu.Spoléhat se na to, že k vodě příjdete o něco dřív a zkusíte si je ulovit, je taky možnost, ale nemuselo by se nám to vždy podařit . Lepší je být připraven, než překvapen. Candát ve večerních hodinách připlouvá ke břehu, kde loví drobné rybky. Často se objevují v pravidelném čase. Na místo přijdeme vždy o něco dřív. Při samotném lovu musí být absolutní klid, zvláště pak lovíme–li u břehu. Rybičky si přinášíme a přechováváme v řízkovnici. Připravíme si vše ještě za světla, nezapomeneme na baterku, nebo čelovku. Při lovu se používá jen vlasec nic jiného. Kmenový vlasec může být 0,3-0,4mm a návazec bude stejný. Záteže použijeme co nejmenší to půjde. Při lovu s mrtvou rybkou můžeme zátež úplně vynechat a nahazovat přímo jen mrtvou rybku na háčku. Olovo používáme jen u živých rybek, abychom je udržely na lovném místě. Používáme co nejmenší hmotnost jaká jen jde. Dopad olova na hladinu dělá velký hluk. Na samotné olovo přivážeme kus vlasce o délce třeba 10-20cm a na druhý konec se dával velký knoflík. Dnes by se dal použít i obratlík s velkým kroužkem. Knoflík ulehčuje volný pohyb olova po kmenovém vlasci. Candát při záběru necítí vůbec žádný odpor a s důvěru polyká nástrahu. Celá montáž vypadá následovně. Na kmenový vlasec navlečeme knoflík s olovem, dále bude zarážka. Místo zarážky použijeme obratlík s rychlovyměnným návazcem a na ten upevníme návazec nejméně o délce 40 cm. Na návazec upevníme dva trojháčky za sebou. Ten co je uplně na konci zapichneme za hřbet a druhý za ocásek.

Tip : Můžeme použít i kombinaci různých háčku. Dobře budou fungovat dva jednoháčky. Ten na konci může být i bez protihrotu, ale nemusí. Když nemáme háček bez protihrotu, stačí stlačit protihrot kleštičkami.Ulehčí nám to pak vytahování háčku, v případě že je rybka zažraná hluboko v jícnu. Háček jde potom lépe vytáhnout a šetříme tím rybu před případným poraněním.

Celou sestavu nahazujeme s citem, při prudkém škubnutí by se rybka urtla. Doporučuju házet spíš tahem, než švihem. Po dopadu necháme rybku klesnout na dno. Vlasec dále nehýbeme, netáháme za něj. Volný vlasec nám vůbec nevadí, spíš naopak. Candát alespon necítí odpor. Pruty uolžíme do vidliček. Před špičku prutu na vlacec dáme malý čtvereček polystyrenu. Do něho uděláme zářez nožem a do vzniklého zářezu navlečeme vlasec. Polystyren nám bude signalizovat záběr ryby. Poté odklopíme překlápěč na cívce navijáku ,aby se mohla cívka úplně volně odvíjet. Zatáhneme ještě za vlasec před špičkou prutu a ujistíme se tak, že se vlasec tahem lehce uvolňuje z cívky. Candát jako všechny dravé ryby žere rybku vždy hlavou dopředu. Proto po záběru chvíli počkáme a dáme mu dostatek času na to, aby si rybu mohl v klidu sníst. Záběr poznáme podle pohybu kostky polystyrenu, která se rozjede. Mě učily, že se má počkat aspoň až se polystyren dostane do velké vzdálenosti a pak se teprve zasekává. Není potřeba nijak  prudce zasekávat rybka bude nejspíš zažraná hluboko v jícnu. Stačí prut jen zvednout a začít rybu zdolávat.

Tip: Při lovu v silném větru si před naviják na vlasec dáme kousek přeloženého papíru a natáhneme ho bokem. Poté ho přiložíme malým kamínkem. To pomůže, aby nám vítr zbytečně neodmotával uvolněny vlasec.