Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Lov kaprů na boilies a pelety

Kapr je u nás nejvíce lovenou rybou. Lov těchto mnohdy obrovských mohykánů se stal samostatnou kategorii, a to natolik populární, že si vyžádal vlastní název. Ano, kaprařina je ta metoda, která uchvátila velké davy lidí a stále více se jí věnují další a další rybáři. Cesta k lovu velkých kaprů byla složitá a velkou roli v tomto směru hraje boilies a pelety. Boilies neskutečně změnil pohled na lov kaprů. Pomocí těchto návnad lze téměř omezit lov jakýkoliv jiných ryb a dovolil se nám zaměřit pouze na kapry. Nevelká kulička nastražená mimo háček, dokáže to, co jiné nástrahy nemohou. Jestliže se chceme věnovat cíleně lovu velkých kaprů, budeme potřebovat tužší kaprové pruty, středně velké až velké navijáky, vlasce o tloušťkách 0,3 až 0,5 mm a návazcové materiály jako jsou různé druhy pletenky nebo flourocarbon a jiné. Lov kaprů pomocí této metody je časově velmi náročný a je třeba velké trpělivosti. Začátečníkům bych nedoporučoval s touto metodou hned začínat, aby je hned neodradila. Nemůžete očekávat úlovky o váze 20 kilogramů jako ti chlapy co je vidíte v časopisech. Ale jsou i možnosti, jak být úspěšný podobně jako oni. Hledání kaprů se zdá jako nemožné, ale i tady lze využít spousty možností. Kapr se chová na každém revíru a v jiném ročním období pokaždé jinak. Toto by bylo téma na samostatnou knihu, ale představíme si pár jednoduchých rad a pravidel, které nám pomohou. 

Vyhledávání kaprů

Základ je chytat tam, kde ryby jsou. Zní to jednoduše a logicky a budeme se této zásady držet. Jednou možností je sledování vody v průběhu roku a sledovat pohyb ryb. Kapr vyhledává pomalu tekoucí vody, zátoky a okolí břehu. Bývá také v zarostlých částech vod, prorostlé lekníny nebo například rákosem. Tam ryby vyhledávají klid a potravu, která se v travách a kořenech zachytává. Tyto traviny mu zároveň poskytují úkryt. Spadlý strom je ideální pro velké kapry, kde se velmi často vyskytují i po celý rok. Nám tyto spadané stromy a zarostlé břehy nedávají moc příležitosti k ulovení, ale přece jenom nějaké jsou a později si je vysvětlíme. Výbornou metodou, jak zjistit výskyt kaprů, je sledování ostatních rybářů, kde a jak loví. Tato metoda je vynikající na revírech, o kterých nevíme takřka nic a jsme tam poprvé. Nejlepší je, zeptat se místních rybářů, kteří poradí nejlépe kde a někdy i na jaké návnady chytat. Ryby se objevují na vodách s tvrdým dnem, kde vznikají rovinaté lavice, kde se chodí krmit. Udržet je na našem lovném místě je může pravidelné krmení. Bohužel kapraři si to dělají po svém a bombardují svá lovná místa raketami, přeplněnými partiklem a kuličkami boilies. Ve vodě pak vznikají hromady plné krmení na pár metrech čtverečních. Já osobně tuto metodu překrmování nemám rád, nevede k ničemu jinému než k tomu, že se ryba přežere všeho jiného, co tam naházíme a na naši nástrahu dojde spíš náhodou. Dnes již mnoho rybářů od tohoto překrmování upouští a snad se to časem změní úplně. Toto překrmování znesnadňuje lov i rybářům v okolí, kterým stáhneme ryby k sobě, ryba se přežere a s plným břichem plave pryč. Krmit je samozřejmě potřeba, častěji ale v menších dávkách. Například jen pár lopatek rozsypat na větší ploše, kapr je v tomto případě donucen boilies vyhledávat a nedochází k překrmení z jedné velké hromady krmení. Velký kapr je jako podvodní vysavač, dokáže spořádat velké množství potravy. Stejně tak si k sobě nalákáme i mnohé drobné ryby a v případě krmení pelet, třeba na řekách se na lovné místě často objevují sumci. Sumec podobně jako kapr vyhledává tyto hromady krmení na dňe, které ve velkých dávkách nasává. Proto krmení po čase doplňujeme. Pravidelným krmením si dokážeme ryby navyknout na přijímání potravy v našem místě, a dokonce i v určitou denní nebo noční dobu. Na řekách se často stává, že k záběrům dochází až po dvou dnech lovu. Tomu se dá předejít krmením našeho místa dva dny před lovem, tím se zkrátí doba, než ryba potravu najde a nám to poskytne možnost, lovit již v zakrmeném místě. Kapři se často pouštějí na volnou vodu v nočních hodinách, kdy je klid a necítí se být ohroženi. Když vám ryby neberou, neznamená to vždy, že nechtějí jíst. S největší pravděpodobností tam totiž nejsou. Proto věnujeme hledání místa dostatek času. Hledáme místa, kde je klid a ryby tam mohly být. Nevybíráme taková místa, kde se dá lehce přijet autem, abychom nenosily věci moc daleko!  

Pruty s navijáky a vlascem
Naší první výbavou by měl být v mnoha věcech univerzální 3 lb dělený prut a délce 3,6 metru. S tímto prutem lehce dosáhneme za hranici 100 m. Je dostatečně silný, tuhý a zvládne udržet i větší kusy ryb. Podle toho, v jaké vzdálenosti budeme chytat, volíme naviják střední velikosti a při lovu na velkou vzdálenost pořídíme naviják velký s velkou kapacitou vlasce. Věnujeme pozornost dostatečnému množství vlasce. Vlasce volíme spíše silnější například 0,3 – 0,5 mm. Zátěž dáváme podle místa lovu mezi 30–150 g. Menší zátěže použijeme v klidných místech a na stojatých vodách. Na řekách v silných proudech použijeme olova o váze 90–150 g, aby nám nástraha neputovala po dňe a držela se na zakrmeném místě.