Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Jelec tloušť a jesen

Jelec je naší nerozšířenější rybou, najdeme ho opravdu skoro všude. Tento druh ryby není nijak náročný na čistotu vody, ba naopak. Vyhledává spíše pomalé tekoucí vody třeba s vyústěním odpadních vod, kde hledá potravu. Velký výskyt těchto ryb je v potocích, řekách ale najdeme ho i v nádržích a štěrkovištích.

Má silné stříbřité válcovité tělo s tmavým, až černým hřbetem a bílým (velkým) břichem. Jeho záměna je možná snad jen s Amurem bílým, ale ten má níže posazené oči a širší tlamu. Je známý svou velkou všežravosti. Jeho příbuzný Jelec jesen je mu velmi podobný,  jen jeho tělo je daleko štíhlejší. Živý se opravdu vším co spadne do vody a není v ničem vybíravý. Jen pro představu zmíním pár základních dobrot, jsou to například: myši, žáby, kobylky, rybky, mouchy, larvy, červi, žížaly, pečivo, kukuřice, třešně, mirabelky a v neposlední řade i boilies, na které si také rád pochutnává. A  dalo by se určitě vyjmenovat mnoho dalšího. Dorůstá běžně do délky 50 až 70 cm, někdy i víc, záleží na podmínkách, kde se vyskytuje.

Hledáme ho většinou v blízkosti břehu, kde se ukrývá a vyhledává tam potravu. Je to velmi ceněná sportovní ryba. Díky jeho všežravosti jej můžeme lovit po celý rok (ponechat si jej můžeme jen mimo dobu hájení, doba hájení je od 16.3. do 15.6. ). Ryba je to plachá a ostražitá. Dá se lovit opravdu všemi rybolovnými technikami. Použité náčiní nám postačí středně silné, protože se jedná o bojovnou rybu, záleží od zvolené techniky. Lovíme jej z hladiny, na splávek, na položenou ze dna, přívlačí i muškařením.

Zdroj foto: Google.com