Je nepůvodním druhem v našich vodách. Je tedy pravidelně vysazován. Jeho dlouhé válcovité tělo má šedozelenou až stříbrnou barvu. Široká robustní hlava, na které jsou umístěny nízko posazené oči, je opatřena velkými a silnými pysky, jenž jsou určeny k trhání rákosu a řas. Většinu potravy amura tvoří živočišná strava, především rákos a řasy. Z rybářského hlediska ho odlovujeme nejlépe na pečivo, mirabelky a samozřejmě kukuřici.
Amur dobře přijímá potravu v horkých letních dnech, kdy stoupá i teplota vody. Jiné ryby, v tuto dobu, kvůli nedostatku kyslíku přestávají brát, ale to není případ amura. Tomu chutná. Často amura prozrazuje pohyb rákosu, který chodí ráno a večer okusovat. Amur je velmi silná a bojovná ryba, pro jeho lov používáme silné kaprové pruty. U nás se chytají krásní amuři, mezi 50-100cm. Ale najdou se i jedinci, jenž přesahuji hranici 150 cm. Na lov amura je dobré se specializovat. Pravidelným krmení kukuřicí nebo mirabelkami ho můžeme naučit na krmení na našem lovném místě. Amur se většinou pohybuje v hejnech, kde odlovíme jednoho, budou nejspíš i další. Vyskytuje se na řekách ale i nádržích, hledáme ho v blízkosti břehu s rákosem.
Nejjednodušší je lov z hladiny, kde mu nabízíme pečivo, jako je rohlík nebo kousek chleba. Při lovu ze dna zakrmujeme kukuřicí, lovíme na samotnou kukuřici, popř. v kombinaci s pop boilie žluté barvy. Použít lze i mirabelky nebo boilies, na které si také dobře přivyknul.
Záběr amura je zvláštní věc, jenž není snad u žádné jiné ryby. Při záběru a samotného zdolávání se amur, nechá přivést až téměř ke břehu. Ale když uvidí břeh, rybáře nebo nedej bože podběrák, tak sebere všechnu svou silu a okamžitě mizí v dálce. Je potřeba být na tuto situaci připravený a mít dostatečně povolenou brzdu. Teprve u břehu začíná ten opravdový souboj. Bývá zvykem, že amura podebereme až na několikáty pokus.