Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Lov nástražních rybek

Rybky lovíme nejčastěji na plavanou s malým splávkem, tenkým vlascem a velmi malým háčkem, těm opravdu malým se říká „polykáček“. Tenký vlasec volíme hlavně proto, abychom tak malý háček dokázali dobře navázat. Velikost háčku volíme podle velikosti lovené rybky. Malá rybka = malý háček. Nejraději chytám na kuličky z pečiva. Je to nejjednodušší a nejrychlejší, chleba anebo kousek rohlíku najde doma každý. Kuličku z pečiva nejlépe vytvoříme z čerstvého pečiva, kdyby už vysychalo, stačí kuličku trochu naslinit a promnout mezi prsty.  Chytat rybky se dají i na červi, kousky žížal, pečivo a mnoho jiného. Další možností jak rybičky nalovit je za použití čeřenu. Čeřen je síť o velikosti 1×1 m. Je upevněná na křížové konstrukci, která síť udržuje v napnutém stavu. Na středu konstrukce si uvážeme silné lano, za které budeme síť zvedat. Druhý konec lana přivážeme k silné tyči, jenž dokáže unést váhu síťě. Lze použít i silnější větve. Vybíráme tvrdé a pevné větve. Mladé větve by se mohli ohýbat a staré zase praskat. Lovíme tak, že čeřen umístíme do vody a čekáme na příchod rybek. Vybíráme místa, kde se rybky přirozeně vyskytují. Při ponoření čeřenu se rybičky zprvu vyplaší a odplavou, ale budeme-li trpělivý tak připlavou zpět. Rybky si můžeme přikrmovat strouhankou a kousky pečiva, zvláště dobře to funguje na stojatých vodách. Lovíme-li na potoku nebo na tekoucí vodě, přikrmujeme rybičky namočenými koulemi šrotu.

Tip: já vždy používal malou fintu, abych nalákal co nejvíc rybiček. Na střed sítě jsem připevnil kousek drátu. Do toho jsem před ponořením čeřenu vždy umístil půlku, nebo menší část rohlíku. Dobře drátkem přivázal, aby rohlík neupadl. Výhoda byla v tom, že rohlík byl kousek nade dnem a tím lákal hladové rybky přímo do středu sítě.

Rychlým zvednutím sítě síť uprostřed prohne a přizvednuté okraje uzavřou rybky v síťi. Vybíráme jen rybky, které dosahují nejmenší lovné délky, a je povolen jejich lov. Vezmeme si jen potřebný počet rybek, ostatní opatrně vrátíme zpět do vody. S rybkami zacházíme opatrně, neházíme s nimi, nemačkáme je příliš silně a háček jim vybíráme, tak abychom je co nejméně poranily. Poraněné rybky by nám nemuseli přežít, zvláště lovíme-li je do zásoby a plánujeme lovit na ně v pozdější době.

Důležité! Zapisování ulovených rybiček do povolenky

Jednoduše si to vysvětlíme na příkladu. Vydáte se na rybičky a chytnete první rybu, např. plotici. Jestliže ryba dosahuje nejmenší lovné délky a rozhodneme si ji ponechat jako nástražní rybku, zapíšeme ji do povolenky. Do řádku napíšeme pouze druh ryby, tzn. Plotice. Chytáme dál, ulovíme kupříkladu karase, jestli si ho chceme ponechat tak zapíšeme do povolenky, jen název ryby tzn. Karas. Lov pokračuje a vy ulovíte například 5 plotic a 3 karasy. Ihned po ukončení lovu zapíšeme počet jednotlivých druhů ryb, jejich váhu (můžete i odhadnout, pokud nemáte váhu) a u některých povolenek (není to všude povinností , záleží na vaší organizaci) je nutné zapsat i přibližnou délku. Přibližná délka se zapisuje jako nejmenší ulovená rybka jednotlivého druhu a největší délka rybky. Takže celý zápis by mohl například vypadat takto.  Plotice… počet 5 kusů… váha 1,6 kg… délka 15-20cm.Karas… počet 3 kusů… váha 3,3kg … délka 25-35cm.