Tak o boilies jsme si něco málo řekli minule. Kdybychom to měli řešit do podrobna, bylo by to na celou knihu a né na pár článků. Vžijme se teď do situace, že stojíme před regálem se zázračnými kuličkami, ty na nás hýří různýma barvama, jsou různých průměrů. Z obalu se na nás smějou obrovští kapři… a teď babo raď.
Rovnou Vám řeknu, že na takové ryby co na Vás čumí z obalu rovnou zapomeňte, protože je nebudete chytat a jestli ano, bude to ze začátku spíše o náhodě. Jak se tedy rozhodnout? Nechytejte z počátku na Pop up (plovoucí boilies) a tím máte výběr trochu zredukován. Dále se nedívejte na nejdražší balíčky a zase se Vám výběr trochu zůží. Pokud předem aspoň trochu můžete, podívejte se na internet, nebo poproste prodavače, aby Vám poradil a zaměřte se na boilies více atraktivní. Chceme ze začátku chytnout kapra, takže nám až tak nepůjde o velikost.
Na trhu je v dnešní době dost koulí, které fungují dost a to opravdu dost rychle. Musíme ale počítat s tím, že na ně budou reagovat kapři všech velikostí. A takový malý tip. Není na škodu oslovit i malovýrobce boiliesu. Jednak Vám určitě rádi poradí, jednak ty kuličky dělají trochu více srdcem a super výhoda je i v tom, že nebudou ve vodě tak profláknuté.
Kolik boiliesu si mám koupit? Tak na tuto odpověď jsem sám zvědavý. Jsou vody, kde na zastavení kaprů potřebujete klidně 3-4 kila na prut za den. A začátkem jara, budou mít kapři taky jiný apetit, než týden před třením. Ale předpokládám, že v začátku nebudeme dělat nějaké krmné kampaně na přehradách. Kupte si tři kila, stím už se na průměrně velké vodě dá něco dělat. Pokud kupuji boilies a chci založit nějaké krmné místo, kupuji vždy jednou tolik víc pelet než boilies a k tomu dávám partikl. Bohatě stačí pro začátek kukuřice. Vycházím z toho, že na dané místo chci chodit více dnů po sobě a nebo na něm více dnů strávím. Vyjde to na stejno. Dá se také chytat s minimem boiliesu, pomocí PVA. Tomu se říká bodové krmení. Tehdy chytáme tam kde kapři jsou a házíme jim to na hlavu. Postupně tady napíšu pár modelů krmení, ale ještě nemáme ani jeden návazec a vlastně ani nevíme kde chytat. Takže se podíváme na nějaké to místo a lokalizujeme kapry. Lokalizace je alfa a omega úspěšného lovu.
Lokalizace
(Malé stojaté vody)
LOKALIZACE – pro mně nejdůležitější předpoklad k úspěšnému lovu.
SOUDNOST – nikdy nechytnete kapra tam kde není. Nikdy nechytnete kapra, když nejí.
Tohoto dílu jsem se docela bál a popravdě ani teď, když ho píšu, nevím přesně jak to celé pojmout. Mohl jsem si nabiflovat fyzikální a chemické vlastnosti vody, životní prostředí kapra a obecnou hydrobiologii, vliv větru na pohyb vody, rovnici rozpuštěného kyslíku ve vodě a její PH. Ale k čemu by to vedlo? K ničemu. Slíbil jsem, že tenhle seriál udělám jednoduše, pro lidi se zájmem o lov kaprů na boilies.
Nebudeme tady studovat přírodovědecké doktoráty. Pokusíme se chytnout kapra. Takže trošku o té soudnosti. Jak už jste asi pochopili, není to jenom o těch kuličkách. Ty Vám opravdu pomohou jen eliminovat záběry od ostatních ryb. Každý z nás by si přál chytat ty dvacetikilové kapry, které nám všude představují. Ale popravdě, kolik z nás má to štěstí, tolik času a v neposlední řadě financí, že může navštěvovat takové vody, kde se tito kapři vyskytují aspoň v takové míře, aby se občas dali ulovit? Udělejte si pro začátek cíle, reálné k vašemu lovišťi a možnostem. Radujte se z každého uloveného kapra a uvidíte, že to rybaření dostane úplně jiný smysl. Asi úplně nejjednodušší pochopit, kde se kapr vyskytuje, je zaměřit se na jeho přirozenou potravu. Budeme vycházet z logiky, že tam kde je potrava pro kapra, bude dřív, nebo později i kapr. Kapr o místech výskytu přirozené potravy moc dobře ví. (Podle mého ho zajímají jen dvě věci. A to je přirozený pud rozmnožování a shánění potravy. Maximálně se ve volnu může vyhřívat na sluníčku).
Kapr je všežravec. Převážná část jeho přirozené potravy tvoří drobní vodní živočichové a zbytky rostlinné a z toho budeme vycházet. Naším cílem bude předložit naše návnady a nástrahy tam, kde jednoduše předpokládáme výskyt našeho supináče. Pokud mám v úmyslu lovit na málem revíru, nestřelím montáže přesně do poloviny, nebo ještě hůře na druhou stranu. (Co mi je po nějakém rybáři naproti, vždyť já tady byl první. Znáte tenhle scénář? Myslím, že ano.)
Co takhle se namísto toho projít kolem toho rybníčku a tak nějak se na něho kouknout, ale tentokrát z pohledu kapra? Co bych dělal v polovině rybníků kde je naprosto rovné dno, když mám u jednoho břehu krásně položený strom ve vodě? A hele u toho stromu je u břehu rákosí? Budou na něm šnečci? Z pohledu rybáře je dobré, na takové místa, klidně i dva metry od břehu hodit třeba ob den 20 kuliček. Dřív nebo později se to musí projevit. A někdy opravdu i 10 kilový kapr z takové vody bude cennější, než 20 kilový z časopisu. Na malém revíru se nemusíte řídit větrem, teplota vody nebude taky tak rozdílná. A celkově ty malé revíry mohou docela hodně překvapit. (na fotografii je můj kapr, kterého jsem chytl na málem revíru metr od břehu, na 86 centimetrech.).